szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Az adózás története - 1. rész

Az adózás gyakorlatilag az emberiséggel egyidősnek tekinthető, de természetesen a korszakok és a vezetők okozta különbségekből kifolyólag az adózásban is sok eltérést fedezhetünk fel, a néhány állandósult elem mellett.

 

A lényeg azonban valószínűleg az adózás miértjében rejlik. Gyakorlatilag nem volt olyan társadalom, amelyben az adózás ne lett volna jelen valamilyen formában. Sokszor egyfajta politikai eszközként alkalmazták a legfelsőbb társadalmi rétegek kiváltságos státuszának megőrzésére és szilárdítására, vagy éppen az alacsonyabb rangú társadalmi rétegek visszaszorítására. Lényegében mindig arról volt szó, hogy az aktuálisan hatalmat birtokló emberek begyűjtötték a javakat, majd saját belátásuk szerint osztották vissza.   


Már a legelső közösségekben megjelent az elesett emberekről való gondoskodás fontossága, mint a betegek, a gyermekek vagy az idősek. Ez később kiterjedt a közösség majdnem egészére, kivéve a vezetőket, gyógyítókat, vadászokat. A segítségnyújtás ezekben az időkben még önkéntes volt, de az arra rászorulók bizonyosan számíthattak rá. A társadalmi berendezkedés fejlődésével létrejött a munkamegosztás, ám a közösségben így egyre több olyan személy lett, akik inkább irányítottak, mint részt vettek a létfenntartásban. A közösségre tehát egyre több ember ellátása hárult, azonban a vezetői feladatok mindenki érdekeit képviselték, ezért az áldozatvállalás még mindig az önkéntességen alapult. Amint azonban ez rendszeressé vált, inkább kötelezettségnek kezdték érezni az emberek.


A társadalmi ranglétra az ókorban kisebb változásoknak indult, hiszen a vezetők munkájának segítésére kiemeltek embereket a közösségből például az igazságszolgáltatással vagy a háborúzással kapcsolatos feladatkörökbe. Az önkéntes hozzájárulások átalakultak kötelező, rendszeres időközönként elvégzendő feladatokká és benyújtandó javakká. A gazdasági folyamatokban szerepet vállalók és a kedvezményezettek között ezáltal egyre nagyobb szakadék alakult ki, és valójában ez a betartandó munkamegosztás lett az adózás alapja.


Az ilyen jellegű kötelezettségeket már egészen hamar írásba foglalták. Hammurapi, az óbabiloni király törvényoszlopa, mely i. e. 1728-1686 között keletkezett, már tartalmaz adózásszerű szabályozásokat. Az ókori egyiptomi eredetű Rosette-i kő pedig V. Ptolemaiosz király által kivetett adókról nyújt információt. Az végérvényben nem számít, hogy parancsba adott vagy demokratikus keretek között, nyilvánosan kiszabott adókról beszélünk, hiszen alapjaikban semmiféle különbség nincsen.  


A hatalommal bíró személyek jelentős jövedelme mindig is azokból a javakból származott, melyeket a hatalommal nem, de a megélhetéshez szükséges javakkal rendelkező emberektől begyűjtöttek. Ezt fordították aztán saját magukra és a közösségi érdekekre. A hatalmi pozícióban lévők mindig is igyekeztek óvatosan kivitelezni adóztatási tevékenységüket, így sokszor felajánlásként, adományként, egyfajta szükséges jóként tálalták.


Ezeket a javakat az erősebb közösségek fosztogatással is elvették a gyengébbektől, akik természetesen nem tudták visszaverni az ilyen rablóhadjáratokat. A rablás mellett még rabszolgává is alacsonyították a leigázott közösség tagjait, és bevonták őket a hatalmi réteg javakkal való ellátásába. Ide tartozik még a hadisarc fogalma is, mely gyakorlatilag az adózás egyik speciális formája. Ez azonban még a 20. századra is jellemző adózási módszer, hiszen az I. és II. világháború után alkalmazott „jóvátétel” gyakorlatilag ugyanígy működik.


Az ilyen rablóhadjáratokkal nem minden esetben tudták előteremteni a társadalmi működés anyagi alapjait, így kénytelenek voltak a saját közösségük alattvalóitól adót szedni. Az adóalanyok és a hatalmi pozícióban lévő személyek között így elkerülhetetlen konfliktusok alakultak ki. Akiknek adózniuk kellett, igazságtalanságként értelmezték ezeket a kötelező hozzájárulásokat, miközben e teherviselés alól többen mentesülni tudtak.


Az adózással már az ókortól kezdve foglalkoztak filozófusok, de igazán csak a 16-18. században jöttek létre olyan elméletek, melyek belátták, hogy a társadalom működésének elengedhetetlen alapja az adórendszer alkalmazása. Ez leginkább az ipari forradalom következményének tekinthető, hiszen az államoknak egyre nagyobb feladatuk lett az oktatásban, az egészségügyben, a szegények támogatásában, ez pedig magával vonta azt is, hogy egyre szélesebb körökben kellett kiterjeszteniük a teherviselést.


A közteherviselés elve azonban minden országban csak viszonylag sokára lett elfogadott, hiszen a hatalmi pozícióban lévők nehezen egyeztek bele. Magyarországon Ferenc József vezette be a közteherviselést a 19. század közepén, míg például Angliában csak a 20. század végén valósult meg ténylegesen.


Az adóbeszedés kezdetben drasztikus módszerekkel történt, melyet az adóbérlők végeztek sokszor a hadsereg vagy a rendőrség közreműködésével. Ez azt jelentette, hogy az adóbeszedés jogát egy olyan személynek vagy szervezetnek adták, akik ezért előleg ellenében és utólagos elszámolással végezték el a rájuk kiszabott feladatok. Az esetek nagy részében a legtöbbet ígért adóbérlő kapta az adóbeszedés jogát. A bérleti díjat ki kellett fizetnie a begyűjtött adóból, amivel el is kellett számolnia, de sikerdíjat is kapott belőle. A keresztények nem szerették ezt a szakmát, így inkább zsidókra vagy mohamedánokra hárították. Az adószedéssel azonban jelentős jövedelemre tudtak szert tenni az adószedők, ezért nem meglepő, hogy leszármazottaik a pénzügyi területek jelentős szereplőivé váltak, például sokan neves bankárok lettek.


Már a Római Birodalomban is megjelent az adóztatás terén a korrupció, hiszen az adóbérlők gyakran visszaéltek hatalmukkal. Ennek érdekében vezették be az állami adóbehajtó szervezetet, mely egészen i. u. 395-ig fennmaradt. Ezt követően újra az adóbérlők munkássága vált bevett szokássá, majd az újkorban megint leváltották őket az állami adószedő intézmények. Hazánkban a 19. század közepétől alakultak ki Magyar Királyi Adóhivatalok. Ezek jogutódjaként ma a Nemzeti Adó- és Vámhivatal működik néhány átszerveződést követően.

Váltás teljes nézetre!