szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Egyre kevesebb a táppénzigény

Persze ennek vélhetően nem az az oka, hogy hazánk lakossága egyre egészségesebbe él és egyre ritkábban van szüksége a táppénz igénybevételére. A KSH nemrégiben nyilvánosságra hozott adataiból ugyanis az derül ki, hogy a foglalkozatás növekedése ellenére a táppénzt igénybe vevők száma drasztikusan visszaeset 2005 és 2013 között.

 


Míg 2005-ben táppénzen lévők napi átlagos száma 102.000 volt addig tavaly ez a szám már csak alig közelítette meg az 54.000-et. Ezen felül míg 2005-ben összesen 1.252.000 esetben állapítottak meg táppénzt, addig 2013-ban már 825.000 ilyen esetre volt példa. Ezen 8 év alatt pedig az összes táppénzes napok száma 37 millióról 20 millióra eset vissza. Sőt, a táppénzen töltött időszak hossza is lecsökkent, hiszen míg 2013-ban már átlagosan 6 nappal rövidebb ideig voltak táppénzen a munkavállalók, mint 2005-ben.


Természetesen ennek nyilván nem az az oka, hogy az átlag magyar ennyivel egészségesebb és szervezet ennyivel ellenállóbb lenne. Sokkal valószínűbb, hogy a munkavállalók egy betegség esetén inkább rendes szabadságukat veszik, vagy inkább betegen is bemennek dolgozni. Ennek oka kereshető a táppénz összegének megkurtításában, az elbocsájtástól való félelemben, vagy éppen a nehezen megoldható helyettesítésben.


Érdekes lehet, hogy a gyermekápolási táppénz átlagos hossza ezen 8 év alatt 6 napról 4-re, a baleseti táppénzé pedig 45 napról 39-re csökkent. Az egyéb táppénzes esetek átlagos hossza pedig 35 napról 30 napra csökkent.


Nem meglepő módon természetesen a nők sokkal nagyobb arányban jelennek meg a táppénzesek között, hiszen a KSH felmérései szerint is 10-ből 9 alkalommal az anya marad otthon a beteg gyermekkel. Ezzel szemben az üzemi balesetből fakadó táppénzek esetén pedig bőven a férfiak vezetnek, hiszen 2008-ig több mint kétszer annyi férfit, mint nőt vettek táppénzes állományba ezen ok miatt.


2007 és 2009 között egyébként a legnagyobb táppénzigény a 30 és 34 közötti korosztálynál jelentkezett, melynek oka, hogy ezen csoportban volt a legmagasabb foglalkoztatás aránya, illetve a gyermekvállalás is ezen korosztályhoz köthető. 2010-től azonban ilyen szempontból vezető szerepüket már átvette 35-39 éves korosztály, vagyis ebben az évtizedbe már az ezen korosztályba tartozó munkavállalók voltak legtöbbet táppénzen.


A KSH közzétett adataiból ezenfelül az is kiderül, hogy a vizsgált időszak alatt 2009-ben fizették ki a legtöbb pénzt táppénz címen. Összesen 108 milliárd forintot. A következő esztendőre ez az összeg 26%-al csökkent, de 2012-ben és 2013-ban is csak 57 és 60 milliárd forint táppénzt fizettek ki az alapból.

Váltás teljes nézetre!