szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Megfigyelhetem az alkalmazottamat

A munkáltatók részéről gyakori dilemma, hogy hogyan is mérjem le, munkavállalóm valóban azt teszi-e munkaideje alatta, amiért fizetem. A dolog azért két élű, mert ahogyan a munkáltatónak vannak bizonyos esetben jogai, hogy megfigyelje, jobban mondva ellenőrizze munkavállalóját, úgy az alkalmazottnak is vannak bizonyos jogai.

 


A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság egy nem régiben kiadott nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy a jogellenes munkahelyi megfigyelések bírságot vonhatnak maguk után a munkáltató részéről. Méghozzá nem is kismértékűt, hiszen a bírság 10.000 Ft-tól akár 10 millióig is terjedhet. Persze csak akkor, ha a munkáltató alkalmazottjának megfigyelésével, ellenőrzésével megsérti annak személyes jogait.


De hol a határ a jogkövető és a jogsértő megfigyelés és ellenőrzés között?


A munkáltatónak valójában igen széleskörű jogosultsága van alkalmazottjának ellenőrzésére, egészen addig, míg nem sérti meg annak személyes jogait és emberi méltóságát. Fontos, hogy a munkáltatónak fel kell hívnia alkalmazottja figyelmét az ilyen jellegű ellenőrzésre és egyes esetekben, még a hozzájárulását is ki kell kérni, bár ez csak néhány esetre igaz. Az is gyakori hiba, hogy a munkáltató az adott célnak nem megfelelő technológiai megoldást alkalmaz a megfigyelésre, mely a későbbiekben, ha esetleg peres útra terelődne a dolog, akkor bizony a munkavállaló számára jelent majd jogi előnyt.


A munkahelyi megfigyelés célja ugye egyértelműen az, hogy a munkáltató ezáltal ellenőrizze, hogy az alkalmazottak bizalmasan kezelik-e a működéssel kapcsolatos információkat, valamint hogy megfigyelje mennyi is az az idő, melyet valóban munkavégzésre fordít alkalmazottja. Az ilyenfajta felülvizsgálathoz az alkalmazott hozzájárulására egyébként nincs szükség. A munkavállaló belegyezésére csak abban az esetben van szükség, ha a saját tulajdonában lévő eszköz (telefon, tablet, laptop, stb.) nyomon követése lenne a cél. Az alkalmazottat tehát az ellenőrzésről megkérdezni nem kell, viszont minden esetben szükséges a erről történő tájékoztatása.  


A munkáltató áttekintheti az olyan belső kommunikációs adatfolyamokat (emailek, skype beszélgetések), melyek a cég működésével kapcsolatosak, amennyiben erről a munkavállaló előtte megfelelő tájékoztatást kap. Az alkalmazott személyes levelezésébe azonban a munkáltatónak nincs joga belenézni még akkor sem, ha azok céges email fiókon keresztül történtek. Tehát az ellenőrzés csupán az alkalmazott munkaviszonnyal összefüggő magatartására irányulhat, a magánjellegűekre nem.


Az alkalmazottak kamerás megfigyelése is lehetséges, azonban az ellenőrzés nem irányulhat a tényleges munkavégzés mértékének ellenőrzésére. Olyan helyeken helyezhető el kamera, ahol ez biztonsági célokat szolgál, mondjuk egy gyártósor mellett, ahol nagyobb a balesetveszély. Azonban itt sem a megfigyelés, hanem a dolgozók személyes biztonságának megőrzése az elsődleges cél.


GPS és GSM megfigyelési rendszerek alkalmazása is csak ott indokolt, ahol a munkakör miatt fokozott ellenőrzésre van szükség, mondjuk futárok, vagy sofőrök esetén. Persze a munkavállaló tájékoztatása ebben az esetben is kötelező és a munkaidő lejártával, ezen eszközökkel az alkalmazott hollétéről adatokat gyűjteni már jogellenes.


Jogszerűtlen adatkezelési eljárás esetén a munkavállaló azonnali hatállyal felmondhat és igényérvényesítéssel a NAIH-hoz fordulha.

Váltás teljes nézetre!