szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Egy átlag osztrák négyszer többet költhet, mint egy magyar

Kicsivel kevesebb, mint 5.000 euró. Egy átlagos magyar állampolgár 2014-ben nagyjából ennyit költhetett el éves szinten fogyasztásra, illetve az állandó kiadásai fedezésére. Legalább is ez derül ki a GFK 42 európai ország bevonásával végzett, egy főre eső vásárlóerőt vizsgáló kutatásából.

 

Vásárlóerő alatt egyébként az éves szinten elméletileg elköthető, egy főre jutó nominál jövedelmet értjük, ami a különböző adók levonása után megmarad, azonban már növelve van az esetleges állami juttatásokkal. Ez alapján 2014-ben az átlag európai vásárlóerő több mint 13.000 euró volt, mely majdnem háromszor annyi, mint a hazai átlag.


Azon talán senki nem lepődik meg, hogy a listát a tavalyi adatok alapján Liechtenstein vezeti közel 54.000 euróval, mely jóval több, mint az európai átlag négyszerese. Őket követi Svájc 37.000, Norvégia 30.000 és Luxemburg 28.000 euróval. Hazánk az átlag egy főre eső vásárlóerő tekintetében a lista 31. helyét tudta megszerezni, vagyis csak 11 olyan európai ország van, melyek átlag állampolgára kevesebbet költhet éves szinten fogyasztásra, illetve állandó kiadásainak fedezésére, mint egy magyar ember.


A kép akkor is elég színes, ha a környező országokat vizsgáljuk. Romániában egy átlagos lakos ugyanis csak 3.750 euróból gazdálkodhat éves szinten, míg Ukrajnában csak 1.640-ből. Persze olyan szomszédunk is akad, ahol a vásárlóerő jócskán meghaladja a magyarországit, hiszen ez az érték a horvátoknál 5.231, a szlovákoknál 7.537, a szlovénoknál pedig 9.860 euró volt a tavalyi évben. És ha már a szomszédoknál tartunk, akkor nem hagyhatjuk ki a sógorokat sem, ahol az egy főre jutó vásárlóerő 2014-ben megközelítette a 22.000 eurót.


Sajnos, ha a korábbi évek adatai is megvizsgáljuk, akkor kicsit aggasztóbb a helyzet, ugyanis a hazai érték nominálisan valamelyest csökkent: 5009 euróról 4949 euróra. Ha pedig az elmúlt tíz év adatai vesszük figyelembe, akkor még szembetűnőbb a negatív változás, hiszen amíg egy évtizeddel ezelőtt a közép- és kelet-európai országok mezőnyében csupán Szlovénia előzött meg minket az egy főre eső vásárlóerő tekintetében, addig 2014-ben már Szlovákia, Horvátország és Csehország is jócskán lekörözött minket.


Összességében egyébként az európai vásárlóerő növekedett a korábbi évhez képest és Európa lakossága 2014-ben 8,83 ezer milliárd eurónál többet költhetett el fogyasztásra, mely egy főre vetítve éves szinten 13.110 eurót jelent.

Váltás teljes nézetre!