szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Ki fizeti majd az internetadót?

Lassan egy hete a 2015-re tervezett adótörvényi változtatások egyike, a Fidesz frakció által benyújtott internetadó tervezete tartja lázban a magyar médiát és közvéleményt. Az internetadó ötlete sokakat felháborított, mely felháborodás végül tüntetésekbe és zavargásokba torkollott. De miről is szól pontosan a nagyobbik kormánypárt által beterjesztett törvénymódosítási javaslat?

 

A közvélemény által csak internetadónak nevezett tervezett valójában a már meglévő távközlési különadó kiterjesztését jelenti. A nemzetgazdasági miniszter szerint a távközlési adó kiterjesztésére azért van szükség, mert napjainkban egyre nagyobb mértéket ölt a különböző peer to peer alapú, internetes-telefon szolgáltatások használata, melyek legtöbbje ráadásul ingyenes is.


Október 21-én, kedden este érkeztek az első hírek arról, hogy az adótörvény parlament elé beterjesztett, 2015-re vonatkozó változtatásai között szerepel a távközlési adó kiterjesztése az internet-szolgáltatókra is. Az első néhány napban a törvénymódosítási tervezetről csupán annyit lehetett tudni, hogy az adó mértéke az internetes adatforgalomtól függne, és 1 gigabájtonként kellene plusz 150 forintot fizetnie a felhasználóknak. Jobban mondva az internetszolgáltatóknak, hiszen a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében hangsúlyozta, hogy az új adótípus a szolgáltatókat, és nem a felhasználókat sújtaná. Ezt a minisztériumnál különféle jogszabályi módosításokkal kívánják elérni, melyek ellenére az adóteher jelentős része valószínűleg így is a felhasználókra lesz áthárítva.


Mivel az első néhány napban még nem lehetett pontos információt hallani arról, hogy lesz-e felső korlátja az adó mértékének, ezért sokak értetlenül álltak a 150 Ft/gigabájtos összeg előtt. Az 1 gigabájtos adatforgalom ugyanis nem túl sok. Ennek eléréséhez nem kell filmeket letölteni, vagy az interneten keresztül játszani. Egy kis YouTube, egy kis Facebook, egy kis böngészés a neten, és már össze is jött az 1 gigabájtos adatforgalom. Szóval, ha valaki csak a legalapvetőbb internetes szolgáltatásokat használja, akkor is könnyen elérheti a havi 7-10 gigabájtos forgalmat. Ha pedig valaki a komolyabb netfelhasználók közé tartozik, akkor akár az 50 gigabájtos adatforgalom is összejöhet, mely ugye 7.500 Ft-os adóterhet jelentene havi szinten.


Egy kis érdekesség, hogy Budapest becsült internetes adatforgalma másodpercentként meghaladja a 20 gigabájtot, vagyis a fővárosi internetezőknek összesen másodpercenként 3.000 Ft-ot kellene befizetni az állami költségvetésbe.


Persze azóta már nyilvánvalóvá vált, hogy az internetadó mértékének lesz felső határa, mely magánszemélyek esetén 700, míg cégek esetén havi 5000 Ft. Ráadásul ezt a tervek szerint a szolgáltatónak kell majd megfizetnie, melynek összegét társasági adójából is leírhatja.


A törvényjavaslat ezen módosítása viszont gyakorlatilag érdektelen számadattá degradálja a 150 Ft/gigabájtos adómértéket, hiszen a felhasználók jelentős része havi adatforgalom terén úgyis elérné a felső határt, vagyis a legtöbb ügyfél után a szolgáltatónak valószínűleg a maximális 700, illetve 5000 Ft-os plusz adóterhet kellene megfizetni. Ennek tükrében viszonylag kicsi rá az esély, hogy ezen adótehernek legalább egy részét a szolgáltatók ne próbálnák majd meg áthárítani a felhasználókra. Még akkor is, ha a tervek szerint a kormány megtiltaná ezen szolgáltatóknak az egyoldalú szerződésmódosítást ügyfeleikkel szemben.

Váltás teljes nézetre!