szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

A vezetői felelősség értelmezése

Egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk az új Polgári Törvénykönyv vezető tisztségviselők felelősségét érintő kérdéseivel, jobban mondva a belső felelősséggel, tehát, hogy milyen esetekben élhet kártérítési igénnyel egy cég saját ügyvezetőjével szemben, ha az saját jogkörén belüli tevékenységéből fakadóan kárt okozott a társaságnak.

 

Mint szó volt róla a belső felelősség jogi kiterjesztése valamelyest szigorodott. A saját cégének okozott kár esetben az új Ptk. szerint egy ügyvezető csak akkor kerülheti el a felelősségre vonást, ha bizonyítani tudja, hogy a károkozást egy olyan tényező, olyan körülmény okozta, mely kívül esett ellenőrzési hatáskörén, és egyáltalán nem volt előrelátható annak bekövetkezte. Ilyen esetben nyilván nem várható el, hogy a vezető tisztségviselő ezen nem várt körülményt megpróbálja elkerülni, vagy a kárt elhárítani.


Emellett azonban szintén érdekes lehet, hogy az új Ptk. rendelkezései szerint hogyan alakul a vezető tisztségviselők külső felelőssége. Már csak azért is, mert az új jogszabályok kicsit nehezen értelmezhetőek, ami az elmúlt időszakban egyfajta „pánikhangulat” kialakulásához vezetett a témával kapcsolatban.


A korábbi Ptk. úgy rendelkezett, hogy a harmadik fél részére elkövetett károkozásért, melyet az Ügyvezető saját jogkörében követett el, a gazdasági társaság felel. Az új Ptk. ezt most úgy egészíti ki, hogy a társaság felelőssége egy ilyen esetben megmarad, azonban vele egyetemlegesen a vezető is felelősségre vonható. Az értelmezési problémák ezen résznél kezdődnek, ugyanis nehéz pontosan „kibogarászni”, hogy milyen esetekben is vonható felelősségre a harmadik személy számára okozott kárért a társaság mellett a vezető tisztségviselő is.


Sokak szerint ezen jogszabályok helyes értelmezése, hogy a vezető tisztségviselő csak olyan esetben vonható felelősségre, ha egy szerződési viszonyon kívül, nem a cég működésével, irányításával kapcsolatba okoz kárt harmadik félnek. Ezen értelmezés szerint tehát mondjuk egy fellépő adóhiányért, vagy a cég által okozott környezeti károkért az ügyvezető nem, csak maga a társaság vonható felelősségre. Azért hoztam fel éppen ezeket példának, mert az utóbbi hetekben olyan jogértelmezések is napvilágot láttak, melyek az említettek esetekben is vélhetőnek tartják a vezető tisztségviselő jogi felelősségét.


Persze az ilyen jellegű aggodalmak sem alaptalanok, hiszen az új felelősségi szabály szövegéből egyértelműen nem olvashatóak ki a fentiek, így az olyan értelmezéseknek is van létjogosultsága, melyek a vezetők felelősségét egy sokkal szélesebb, sokkal tágabb aspektusban vizsgálják. A jogszabály ugyanis akár értelmezhető úgy is, hogy ha a harmadik fél részére elkövetett károkozás a vezető tisztségviselő cselekményének (mely lehet mulasztás is) következménye, akkor a társasággal egyetemlegesen ő is perelhetővé válik. Persze ebben az esetben is kérdéses, hogy mi számíthat a vezető saját cselekményének. A nagyobb létszámú, összetett hierarchiával rendelkező cégeknél a legtöbb esetben ugyanis nem maga a vezető tisztségviselő jár el közvetlenül, hanem a feladatokat más vezetők, vagy munkavállalók végzik el. Tehát a kérdés, hogy mi a helyzet, ha a vezető egy ügyben nem vesz részt közvetlenül? Ilyenkor megállapítható-e egyértelműen a felelősség? És vajon öt terheli-e a felelősség mondjuk az ellenőrzés elmulasztásáért, vagy a nem megfelelő belső folyamatokért?


Azonban még ezen, a vezető tisztségviselők számára kedvezőtlenebb jogszabályi értelmezés esetén is az számít a helyes megközelítésnek, hogy a kárt elszenvedett harmadik személy, csak olyan esetben léphet fel kárigénnyel a vezetővel szemben, ha a kár szerződésen kívül okozott kár. Tehát a szerződésszegésből származó károk esetén a vezető tisztségviselő nem vonható felelősségre a céggel egyetemlegesen. Mondjuk ez megint felvet egy kérdést, mégpedig, hogy mi a helyzet, ha a szerződésszegés az ügyvezető kifejezett döntése?


De hogyan lehet a leghatékonyabban védekezni a különböző jogértelmezésekből fakadó bizonytalan helyzet ellen?


Hasznos lehet, ha tüzetesebben megvizsgáljuk a vállalaton belüli döntéshozatali, valamint eljárási folyamatokat, és megpróbáljuk a lehető legrészletesebben beszabályozni őket. Fontos tehát a lehető legpontosabban meghatározni az egyes munkavállalók és vezetők felelősségi, valamint feladatkörét. Így károkozás esetén sokkal könnyebb felderíteni és visszakövetni a cégen belül, hogy az melyik vezető, vagy alkalmazott tevékenységéből adódott, illetve kit terhel ezért a felelőssé.

Váltás teljes nézetre!