szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Egyre optimistábban látják a gazdasági helyzetet a hazai vállalkozások

AZ MFB 2013 őszi felmérése alapján a hazai vállalatok egyre pozitívabban látják a gazdasági jövőképüket. Az 560 vállalat bevonásával készült felmérés alapján az MFB-indikátor a múlt félévhez képest 4,6 ponttal 57,3 pontra nőt. A mutató 50 pont feletti eredménye azt jelenti, hogy a vállalatok megítélése szerint a gazdasági folyamatok összességében pozitív irányba változnak. Persze az összmutató, vagyis az MFB-indikátor mellett a részmutatók is jelentősen javultak az elmúlt félévhez képest. A Beruházási, valamint a Finanszírozási index is több éves csúcsot döntött meg.

 


A felmérés szerint azon cégek, akik az elmúlt egy évben a makrogazdasági folyamatok javulását érzékelték, ezt a javuló tendenciát várják a következő egy évben is. Az optimizmusnak helyet ad, hogy a felmérés szerint mind a hazai, mind a külföldi értékesítés volumenében növekedés várható. A felmérésben résztvevő cégek optimista várakozásai, valamint a hitelfelvételi körülmények egyre kedvezőbbé válása is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a megkérdezettek 70 %-a vallotta, hogy a közeljövőben tervez fejlesztéseket. A MFB felmérésének történetében a fejlesztési hajlandóság még soha nem produkált ilyen magas mutatószámot.


A makrogazdasági feltételek megítélése is jelentősen javult az elmúlt évhez képest. Ezen felmérés történetében most volt példa először arra, hogy a kutatásban résztvevő vállalatok nagyobb százaléka (pontosan 35,3 %) tapasztalt pozitív változásokat a vállalati működést érintő makrogazdasági folyamatok esetén, mint ahány százalék (pontosan 29 %) negatív változásokat tapasztalt az utóbbi időszakban.


Az elkövetkezendő egy évre a felmérésben résztvevő cégek átlagosan 1,3 %-os GDP növekedéssel számolnak, bár a Makrogazdasági-index ennél magasabb 2 %-os növekedést jelez ugyanezen időszakra. A bevételek növekedése is meghaladja az előző felmérésben tapasztaltakat, hiszen a vállalatok közel fele (41 %) növelni tudta bevételeit a tavalyi évhez képest, sőt ezen vállalatok 45,3 %-a optimistán látja a jövőt és a következő egy évtől ezen növekedési folyamat folytatását várja. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy a cégek 38,2 %-a az üzemi eredmények növekedésével is számol a következő egy évben.


A legtöbb vállalat úgy látja, hogy belföldi eladásai a következő egy évben várhatóan stagnálni fognak. A 30 %-a azonban a belföldi érétkesítés volumenének növekedésével számol és csupán 19 %-uk véli úgy, hogy a következő egy évben belföldi eladásainak mértéke zsugorodni fog.  A kutatás rávilágított, hogy a piaci helyzetek ilyen változása a foglalkoztatásra is pozitívan hatott, hiszen a megvizsgált cégeknél az elmúlt egy évben szinte teljesen leálltak az elbocsájtások és a vállalatok ötöde az elkövetkezendő egy évbe tervezi a munkaerő állomány jelentős bővítését is.


Míg a korább években az volt a trend, hogy a cégek inkább a kivárásra játszottak, ha forrásbevonásról volt szó, addig a Finanszírozás-index 51,1 pontra történt növekedése azt jelzi, hogy egyre több vállalat látja pozitívan a finanszírozási lehetőségek változását. Most lépte át először 2011 óta az 50 %-ot azon vállalatok aránya, akik forrásbevonást terveznek a következő egy évben. A kutatásban résztvevő cégek pénzügyi helyzete is stabilizálódást mutat, hiszen míg 2012 tavaszán 35,8 százalékuk küzdött azzal, hogy bevételeik nem fedezték kiadásaikat, addig mára ezen arány 29,7 százalékra csökkent.


A felmérés összesen négy részindexet tartalmaz, melyek közül a legmagasabb mutatószámot most is a Beruházási-index produkálta a maga 71,2 pontjával, mely 3 pontos növekedés a tavaszi eredményekhez képest. Rekord aránynak számít az MFB-Indikátor történetében, hogy a megkérdezett vállalatok 70 % tervez valamilyen fejlesztést az elkövetkezendő egy évben. Ebben szerepet játszik egyrészről a kapacitások kihasználtságának növekedése, valamint hogy az elmúlt időszakok kedvezőtlen gazdasági feltételei miatt korábban elhalasztott beruházásokat és fejlesztéseket a cégek most szeretnék bepótolni. Persze a felmérés azt is kiválóan prezentálja, hogy ezen fejlesztések elsősorban az elmúlt évek amortizációinak pótlására irányulnak majd és csak egy kisebb részük vonatkozik valódi, bővítő beruházásra.

Váltás teljes nézetre!