szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Hogyan érdemes rendelkezni munkavállalók munkaidőkeretével?

A munkáltatók szabadon oszthatják be munkavállalóik munkaidejét. Érdemes ezt úgy kialakítaniuk, hogy a cég működéséhez alkalmazkodjon és a legoptimálisabb erő- és időráfordítást eredményezze.

A munkáltatók szabadsága a munkaidő meghatározásakor igen magas. A szabályozások megértéséhez nem árt tudnunk azonban néhány alapfogalmat:

Napi munkaidő: a munkavégzésre előírt idő. Az általános szabályozás szerint, a munkavállaló munkaideje napi 4 óránál nem lehet rövidebb és napi 12 óránál nem lehet hosszabb. Heti szinten legfeljebb 48 óra lehet a munkaidő, bizonyos esetekben, készenléti jellegű munkakörökben 72 óra. Ezeknél a korlátoknál a rendkívüli munkaidőt is figyelembe kell venni.

Beosztás szerinti napi munkaidő: szerződéskor meghatározott munkaidő, az elrendelt rendes munkaidő.

Munkaidőkeret: a munkáltató ezen belül akár egyenlőtlenül is beoszthatja a munkavállaló napi munkaidejét. A munkaidőkeretben teljesítendő munkaidő meghatározásakor figyelembe kell venni a keret tartamát, a napi munkaidőt és az általános munkarendet. A munkaidőkeret tartamát általában a naptári napokhoz igazítják a munkáltatók, de ettől eltérő is lehet, csak arra kell ügyelni, hogy a munkavállaló feltétlen tájékoztatva legyen a meghatározott munkaidőkeret kezdő és befejező napjáról. Az általános szabályozás szerint meghatározott munkaidőkeret tartam maximum 4 hónap lehet.

Munkarend, munkaidő beosztás: a gazdaságos vállalati működés alapja. Előre megfontoltan szabályozza a munkavállaló munkaidejét és pihenőnapjait. 

Általános munkarend: a munkavállaló hétvégén és a munkaszüneti napokon nem köteles dolgozni, tehát a munkáltató, csak a hétfőtől péntekig terjedő időszakban rendelkezhet a munkavállalóval. 

Ha az általános munkarendtől vagy az előre meghatározott munkaidőkerettől eltérően kell dolgoznia a munkavállalónak, akkor bizonyos esetekben bérpótlékfizetési kötelezettsége van a munkáltatónak.

Bérpótlékfizetési kötelezettségek
  • Munkaidőkereten belül, szombaton történő munkavégzésért nem jár bérpótlék, előre nem tervezett szombati munkavégzésért viszont igen.
  • Vasárnapi munkavégzésért járhat bérpótlék.
  • Munkaszüneti napon munkavégzésért 100% bérpótlék illeti a munkavállalót.
  • A munkaidőkereten túli, rendkívüli munkaidőért akkor jár 50% bérpótlék, ha a felek nem állapodtak meg abban, hogy ezt a rendkívüli munkavégzést, szabadidővel kompenzálják. A rendkívüli munkavégzésért pihenőnapon 100% bérpótlék jár, vagy 50% bérpótlék és a pihenőnap biztosítása máskor.

Fontos! A túlóráért járó kompenziációt ki kell fizetni, nem lehet másik munkaidőkeretbe „áttolni”.

Szabadság meghatározása és kiadása

  • Általános munkarend esetén szabadságot munkaidő-beosztás szerinti munkanapon és munkanapra eső munkaszüneti napon lehet kiadni.
  • Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén két eljárás szerint adható ki a szabadság.
  • A munkanapban nyilvántartott és kiadott szabadságok esetén, minden nap egy napnak számít, kivéve a munkaszüneti és pihenő napot. A beosztott napokon és a szabadnapon is kiveheti szabadságát a munkavállaló.
  • Az órásító eljárás keretében a szabadságok számát meg kell szorozni a napi munkaidővel, hogy megkapjuk órában mérve a szabadságok időtartamát. Ha beosztott munkanapon szeretné igénybe venni a szabadságát a munkavállaló, akkor a szabadságkeretet a beosztás szerinti munkaidővel kell csökkenteni, ha pedig szabadnapon szeretne szabadságra menni, akkor a napi munkaidővel csökkentik az alapot.
Váltás teljes nézetre!