szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

2017-es változások a napi pihenőidő szabályaiban

Napi pihenőidőnek nevezi a jog azokat az órákat, melyek a munkaidő vége, és a következő napi munkaidő kezdete előtt megilletik a dolgozókat. A pihenőidő hosszát és beosztását törvény szabályozza, mely 2017-ben némileg módusult, kedvező változásokat hozva a munkavállalók számára.

 

A munkáltatónak a főszabály szerint legalább tizenegy egybefüggő órát kell biztosítania dolgozói számára. Az ő felelőssége tehát a műszakokat olyan módon beosztani, hogy minden munkavállaló megszakítás nélkül tizenegy órát regenerálódással tölthessen. A pihenőidőt a teljes időtartammal kell számítani, azaz a munkaidő vége és a következő napi munkaidő kezdete közt minden óra pihenőidőt jelent, így például azok is, melyeket a dolgozó a munkahely és otthona közti ingázással tölt.


Nem minden munkakörre érvényes azonban a tizenegy órás szabály. Nyolc óra pihenőidő biztosított azoknak, akik osztott vagy megszakítás nélküli munkaidőben, több műszakban, idényjellegű tevékenység keretében, vagy készenléti munkakörben dolgoznak. A főszabály szerint a tizenegy és nyolc órás pihenőidő is csökkenhet egy-egy órával évente egyszer, a téliről nyári időszámításra való átálláskor.


A 2017 január 1-jén életbe lépett törvénymódosítás nagyobb részben a nyolc órás pihenőidővel foglalkoztatottakat érinti, illetve az óraátállításkor is új szempontokat kell majd figyelembe venni. A megújult törvény értelmében ugyanis a két egymást követően beosztott pihenőidők együttes időtartamának el kell érnie a huszonkét órát. Mit is jelent ez? Ha például az óraátállítás miatt a tizenegy óra pihenőidő tíz órára csökken, a munkáltatónak a következő napon legalább tizenkét óra pihenést kell biztosítania dolgozója számára. Ennek gyakorlati kivitelezése azonban néhány esetben problémába ütközhet. Ha például a munkavállaló napi munkaideje tizenkét óra és plusz egy óra munkaközi szünet, akkor a napi pihenőidő legfeljebb 11 óra lehet, így a huszonkét órát csak egy “váltás” kihagyásával, vagy szabadnap beiktatásával lehet kivitelezni. Példának okáért, 6.00-tól 19.00-ig, illetve 18.00-tól 7.0-ig tartó munkaidő esetén a tíz órás pihenőidőt követő napon a tizenkét órás csak akkor biztosítható, ha a dolgozó egy műszakban nem kerül beosztásra.


Hasonló gondok merülhetnek fel az osztott munkaidőben foglalkoztatottak beosztásakor is, amikor a munkaidő két részletre bomlik, így eleve rövidül a napi pihenőidő. A munkáltató feladata a rendelkezésére álló eszközökkel áthidalni ezeket a problémákat.

Váltás teljes nézetre!