szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Mi lesz az Egyesült Királyságban dolgozó magyarokkal a Brexit után

Az EU tagságról szóló június 23-ai brit népszavazás után sokakban felmerült a kérdés, hogy vajon mi lesz azzal a több százezer magyar munkavállalóval, akik az Egyesült Királyságban dolgoznak.

 

Fontos megjegyezni, hogy a Brit kilépés kapcsán kialakuló változások nem egyik napról a másikra változtatják majd meg az Egyesül Királyságban élő külföldi munkavállalók helyzetét. Először is a Britek még nagyjából két évig, vagyis a kilépési tárgyalások végéig, az Unió tagjai maradnak. Egyelőre úgy néz ki, hogy a munkaerő-piaci szigorítások is a tényleges kilépés után az Egyesült Királyságba érkező munkavállalókat érintik majd, nem pedig azokat, akik jelenleg is a szigetországban élnek és dolgoznak. Persze mivel a kilépésről tartott népszavazásnak az egyik legfőbb oka pont a jelenlegi bevándorlás-politika volt, így ez a helyzet még könnyen megváltozhat.

A jelenlegi szabályozás szerint az Európai Gazdasági Térség állampolgárai munkavállalási engedély, illetve vízum nélkül vállalhatnak munkát és tanulhatnak az Egyesült Királyságban. Egyes feltételezések szerint a kilépés hatására az Uniós országokból érkező munkavállalókra is hasonló pontrendszert vezethetnek majd be, mint amilyen jelenleg a harmadik országból érkező munkavállalókra is vonatkozik.

Ezek alapján valószínűleg az Uniós országokból érkezőket is 5 csoportba sorolnák majd. Az első csoportba tartoznának a befektetők és vállalkozók, a másodikba a szakképzett munkavállalók, a harmadik csoportba az alacsony képzettséggel rendelkező munkavállalók, a negyedikbe a tanulók, míg az ötödikbe az önkéntesként, vagy gyakornokként dolgozó ideiglenes munkavállalók.

Ahhoz, hogy valaki a 2-es, vagyis a szakképzett munkavállaló kategóriájába kerülhessen rendelkeznie kell majd legalább egy a munkakörének megfelelő alapfokú diplomával, illetve egy Egyesült Királyságbeli szponzorral, vagyis egy olyan céggel, vállalattal, mely kiadja számára a munkavállalási engedélyt egy szponzori igazolás formájában. Ami viszont ezen munkavállalók esetében mindenképpen pozitív lehet, hogy munkabérüknek minden esetben igazodniuk kell az általuk betöltött pozícióhoz, vagyis nem kaphatnak ugyanazon munkáért kevesebb bért, mint brit társaik. Emellett az ezen kategóriába tartozó munkavállalók számát tekintve valószínűleg lesz majd egy felső limit, mely jelenleg a harmadik országból érkező szakképzett munkavállalók esetén 22.600 fő. Vélhetőleg egyébként ez lenne az a munkavállalói kategória, ahol a munkaerő-piaci kereslethez képest a legszigorúbb limitet szabnák meg.

Az alacsonyabb szakképesítéssel rendelkező, vagyis az ilyen pontrendszerben a 3. kategóriába tartozó munkavállalók esetén azonban már valószínűleg kicsit más lesz a helyzet. Rájuk vélhetőleg egy olyan különálló pontrendszer fog vonatkozni, melynek köszönhetően a munkaerőhiánnyal küzdő szektorokban több külföldi, Uniós országból származó munkavállaló tud majd elhelyezkedni. Ettől függetlenül az alacsonyabb szakképesítéssel rendelkező munkavállalók esetén is bevezetésre kerülhet egy felső limit, mely korlátozások mind a külföldi munkavállalókra, mind pedig az Egyesült Királyságbeli cégekre plusz költségeket rónak majd.

Persze ezek egyelőre még mind csak találgatások és spekulációk, így a szigetországban dolgozó honfitársaink jövőbeni helyzete még mindig nem tisztázott, és az eddig napvilágot látott információkból nem is tudunk túl messzemenő következtetéseket levonni.


Váltás teljes nézetre!