szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Hogyan adózzak bérbeadott ingatlanom után

Az ingatlan bérbeadásának adózása egyes hazai adósszakértők szerint Magyarországon erősen túlbonyolított, sőt a jogalkotónak évről-évre sikerül még egyet-egyet csavarnia is rajta, mellyel kissé megnehezítik a jogkövető magatartást.

 

Mint tudjuk, az ingatlan bérbeadás az összevont adóalap szerint adózó önálló tevékenységnek számít, melyhez első lépésként meg kell határozni az adóalapot, ami azonban nem egyenlő a bérleti díjjal, melyet a bérlemény használatáért kap a tulajdonos. Ennek oka, hogy a tulajdonosnak a bérbadással kapcsolatban egyértelműen költségei is keletkeznek, melyeket le kell vonnia a bevételből az adóalap meghatározásához.


Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a bevételt maga a bérleti díj, valamint a bérlő által a tulajdonosnak megfizetett rezsi jelenti, míg a kiadást a tulajdonos által a szolgáltatók felé megfizetett összes rezsi, valamint a bérbeadáshoz közvetlenül kapcsolódó költségek alkotják. Fontos, hogy itt csak olyan költségek számolhatóak el a tételes költség-elszámolás során, melyekről van hivatalos bizonylat, számla.


Mivel azonban a legtöbb bérbeadó nem tud minden, a bérbeadással kapcsolatos, költségéről számlát felmutatni, ezért sokan az adóalap meghatározására a 10%-os költséghányad módszert alkalmazzák. Ennél a jövedelem-meghatározási módszernél a bevétel 10%-át kell költségnek tekinteni, tehát csak a fennmaradó 90%-ot kell jövedelemként kezelni, vagyis ez képezi majd az adóalapot.


Ezen összeg után kell tehát a tulajdonosnak megfizetni a személyi jövedelemadót, illetve, ha a bérbadásból származó jövedelem meghaladja az évi 1.000.000 Ft-ot, akkor a 14%-os egészségügyi hozzájárulást is.


Gyakran előforduló adóügyi problémát jelenthet az alanyi adómentesség kérdése, ha valaki egyéni vállalkozóként tevékenykedik, és mellett bérbe adja ingatlanát, vagy ingatlanait. Lehet, hogy az egyéni vállalkozói tevékenysége a bérbeadástól teljesen elkülönül, azonban az ÁFA rendszerében az adómentesség nem tevékenységre, hanem személyre vonatkozik, így a bérbeadásból származó jövedelmét az egyéni vállalkozói tevékenységéből származó jövedelmével össze kell vonni a 6 millió forintos értékhatár elérése kapcsán.


A KATÁS egyéni vállalkozóknál a legveszélyesebb ez a szabály. Ők ugyanis a legtöbb esetben nem gondolnak arra, hogy a jövedelemszámítás szempontjából a vállalkozói tevékenységükből származó jövedelmüket és a bérbeadás bevételét összevontan kell kezelniük, annak ellenére, hogy a két tevékenység teljesen elkülönül egymástól, hiszen az adómentesség az általános forgalmi adó rendszerében egy olyan speciális mentes státusz, amely kifejezetten az adóalany személyéhez kötődik.

Amire tehát minden, ingatlanát bérbe adó egyéni vállalkozónak fokozottan figyelnie kell, hogy az alanyi adómentesség értékhatárának számítása során mind az egyéni vállalkozóként, mind a magánszemélyként teljesített értékesítések ellenértékét figyelembe kell venni.


Váltás teljes nézetre!