szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Miért éri meg még jobban 2017-től a KATA?

Jövőre még kedvezőbb feltételeket biztosít a kisvállalkozók körében legnépszerűbb adózási forma. Lássuk, miben változnak a kata paraméterei!
Egyáltalán, mi is a kata, azaz a kisadózó vállalkozók tételes adójának lényege? Ha ezt az adózási formát választja (mint kisvállalkozó), nem kell számkupacokban elvesznie és a végösszeg miatt izgulnia: minden hónapban ugyanazt a fix összeget fizeti be (kivéve a helyi iparűzési adót, amit külön kell rendezni). Az egyszerűsített folyamat révén elkerülheti, hogy egyenként kelljen foglalkoznia például a vállalkozói személyi jövedelemadó, átalányadó, társasági adó, egészségügyi, szocális és szakképzési hozzájárulás befizetésével és könyveltetésével.

Ki választhatja a katát? Bizonyos feltételekkel minden egyéni vállalkozó, egyéni cég, egyéni tulajdonú bt és egyéni tulajdonú közkereseti társaság. Egyéni vállalkozóként dolgozhatunk fő-és mellékállásban. Mik a főbb különbségek? Míg főállású vállalkozóként társadalombiztosítási ellátásra és álláskeresési ellátásra is jogosulunk, mellékállású vállalkozóként erre nem tarthatunk számot - hiszen a törvény feltételezi, hogy meglévő munkahely mellett űzzük a tevékenységet. Nagy előnye a rendszernek, hogy minimális ügyintézéssel beléphet bárki, aki megfelel a feltételeknek, és már működő vállalkozások is átjelentkezhetnek, akár év közben is. Fontos tudni viszont, hogy megszüntetett katás adóviszony után 24 hónapig nem választhatjuk újra ezt az adózási formát.

Lényeges pontja a katát szabályozó törvénynek, hogy a havi fix adó csak évi 6 millió forintos bevételig érvényes; ha meghaladjuk ezt, a bevétel 40%-a ugrik. Ez sok kisvállalkozó számára problémát okoz, hisz nem kis számokról van szó. Cikkünk egy idevágó, jelentős törvényváltozás apropóján született, ugyanis az új döntés alapján 2017-től a 6 milliós összeghatár 12 millióra emelkedik. Ez azt jelenti, hogy évi 12 milliós bevétel esetén is 50.000 Ft marad a kata adó a főállású egyéni vállalkozók számára.

Bár a törvény rendkívül kedvező, és valószínű, hogy ezáltal a katás rendszerben adózók száma növekedni fog, néhány esetben problémát okozhat, hogy az alanyi áfamentesség bevételi összeghatára nem kétszereződött meg; csupán 8 millióra nőtt az eddigi 6 millióról. Mit is jelent ez? 6 - illetve jövőre 8 - millió forint bevétel alatt a tevékenysége nem áfaköteles, ezért a szolgáltatása, terméke árára nem kell rászámolnia a 27%-ot. Ezt meghaladó bevétel esetén viszont már igen, tehát jövőre a 8 és 12 millió forintot könyvelő/ megszerző vállalkozók valamivel nehezebb helyzetben lesznek 8 millió alatt kereső társaiknál.

A katázóknak azonban még ezzel együtt is messze megéri majd az üzlet - az új törvénymódosítások által nem csak a “vállalkozókedv” növekedésére lehet számítani az országban, de a csalások számának csökkenésére is.

Váltás teljes nézetre!