szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Miről is szól a magáncsőd intézménye?

A banki elszámolásoknak és a devizahitelek forintosításának köszönhetően az elmúlt fél évben az eladósodott családok tízezrei lélegezhettek fel, hiszen törlesztőrészleteik átlagosan 30%-kal csökkentek. Azonban olyan adósok is akadnak szép számmal, akik számára még ezen változások sem jelentenek kiutat az adóságcsapdából, hiszen a forintosítás ellenére sem képesek fizetni törlesztőrészleteiket.

 

Átlagosan minden ötödik adós képtelen arra, hogy felvett hitelét visszafizesse, mely arány a lakáshitelesek körében még magasabb. Az ő számukra kínált egyfajta mentőövet eddig a Nemzeti Eszközkezelő olyan módon, hogy csökkentett áron megvásárolta tőlük ingatlanjukat, ám bérlőként továbbra is az ingatlanban maradhatnak, és albérleti díj formájában „törlesztettek”. Azonban az ilyen „adósmentő konstrukciók” sem vehetők igénybe mindenki számára, hiszen az erre fordítható állami források is korlátozottak. Így a vissza nem fizetett hitelek egyre nagyobb száma, az adósok teljes kiszolgáltatottsága és a hitelezők megnövekedett terhei megoldásra vártak. A megoldás pedig úgy tűnik, hogy a magáncsőd intézményében látott napvilágot.


De mi pontosan a magáncsőd, és hogyan is működik?


A magáncsőd intézményének a lényege, hogy a bizonyos mértékű vagyonnal rendelkező, de a törlesztésre képtelenné vált adósokat megpróbálja segíteni abban, hogy hitelüknek legalább egy meghatározott részét képesek legyenek visszafizetni hitelezőjüknek. Ezen cél eléréshez az adós természetesen segítséget is kap egy mellé kirendelt csődbiztos személyében, aki egyfajta vagyongazdaként jár el. A csődbiztos feladata, hogy felmérje az adós jövedelmi és vagyoni helyzetét, és ennek tükrében összeállítson egy teljesíthető hiteltörlesztési tervet. A terv elkészülte utána azt mind az adóssal, mind pedig a hitelezővel egyeztetnie kell, majd annak elfogadása után az adós vagyona fölött gyakorlatilag a csődbiztos rendelkezik, ő határozhatja meg, hogy mire mennyit költhet, így személyes kiadásaival a törlesztést ne akadályozza. Amennyiben az adós, adóstárs és a hitelezők kölcsönös együttműködése a törlesztés végéig fennáll, abban az esetben 5-10 év alatt a hitel nagyobb része visszafizetésre kerül, a még fennmaradó adósságok megfizetése alól pedig a törvény végleges mentesítést ad.


A magáncsőd intézménye tehát nem csak az adós, hanem a hitelező számára is hatékony megoldást kínál, hiszen ezáltal csökkenthető a veszteség mértéke, mivel nem kell a hitel teljes bedőlésével számolnia.


Ki kérhet csődvédelmet?


Bármely a csődvédelem alá tartozó eljárást kizárólag az adós, vagy az adóstárs igényelhet. Persze ebben az esetben adós nem csak magánszemély, hanem akár egyéni vállalkozó, vagy őstermelő is lehet. Az adóstársak körébe a törvény pedig azon természetes személyeket sorolja, akik az adóssal egyetemlegesen felelősek, és vele közös háztartásban, vagy vagyonközösségben élnek.


Az adósságrendezés ezen módja azonban csak bizonyos feltételek megléte esetén kérhető:


- Fontos, hogy az adósnak minimum 2 millió, maximum pedig 60 millió forintnyi hatósági, vagy bírósági úton behajtható hiteltartozása kell hogy legyen, amely egy részének legalább fogyasztói hitelviszonyból kell származnia.


- Szintén lényeges, hogy az adós, illetve adóstárs vagyonát a hiteltartozásnak meg kell haladnia, azonban nem lehet több mint annak 200%-a. A vagyonba beletartozik az adós és adóstárs öt évre előre számított várható bevétele is.


- A tartozások legalább 80%-a az adós által elismertnek kell hogy legyen.


- Az adós adósságai között legalább egy olyan hiteltartozásnak kell lennie, melynek törlesztőrészlete minimum 90 napja lejárt esedékességű, és ezen tartozás minden járulékkal és kamattal növelt mértéke meghaladja az 500.000 Ft-ot.


- Az adós tartozása közül a hátrasorolt követelések száma nem haladhatja meg az ötöt.


- Illetve a tartozások egyike sem keletkezhet olyan jogerős bírósági határozatból, amely az adós polgári vagy büntetőjogi felelősségét állapította meg olyan jogutód nélkül megszűnt társas vállalkozással összefüggésben, ahol az adós vagy adóstárs a tartozásokért való korlátlan helytállási kötelezettségének nem tett eleget vagy a korlátozott tagi felelősséggel jogellenesen visszaélt, vagy mint vezető tisztségviselőnek jogerősen megállapították a felelősségét a megszűnt vállalkozás hitelezőinek érdekeit sértő cselekmények miatt.

Váltás teljes nézetre!