szolgaltatasok
szamologep picto
Könyvelés
Könyvezetési feladatok, szabályzatok készítése, adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, ügyintézés.
 
kezfogas picto
Tanácsadás
A sikeres vállalati stratégia kialakításához elengedhetetlen a megfelelő piaci elemzés! Hívjon bennünket bizalommal!
 
mukik picto
Munkaügyek
Bérszámfejtés, bejelentés, kijelentés, munkavállalói szerződések készítése, naprakész szolgáltatások! Teljeskörű ügyintézés.
 
Bemutatkozás
A vállalkozási tevékenységünket a '90-es évek elején kezdtük, mint oly sokan mások. Az átláthatatlan gazdasági környezet, és rendkívüli gyorsasággal változó jogszabályrendszer áttekintése nem kis feladatot rótt ránk.
Mindig megfelelni, előrébb lépni és talpon maradni nem könnyű feladat. Főleg amikor a gazdasági döntések meghozatalához nincs naprakész könyvelés, gazdasági elemzéseket...
bovebben

Olcsóbb lehet a tej, a tojás és a baromfi 2017-től

Újabb alapvető élelmiszerek ára csökkenhet 2017-től, hiszen januártól a tejet, a tojást és a baromfihúst is csak 5% forgalmi adó terheli majd, de ezek mellett csökken az internethasználat és az éttermi szolgáltatások áfája is a jövő év elejétől.

 

Persze a hír hallatán a Pékszövetség és a Gabonaszövetség is azonnal lobbizásba kezdet, hogy a liszt és takarmányok áfacsökkentését is előremozdítsák. Hogy az alapvető élelmiszerek előállítói közül miért a baromfiágazatot és a tejtermelőket vette a lista élére a kormány, arra több indoklás is született.

A hazai állattenyésztésen belül a baromfiágazat 31,5 %-os, míg a tojáságazat 7 %-os arányt képvisel. Ha pedig a teljes hazai, mezőgazdasági volument vesszük alapul, akkor a baromfi és tojáságazat ennek nagyjából a 13%-át teszi ki. Ezen felül, az ebbe a két ágazatba tartozó cégek 90-95%-ban magyar tulajdonban van és közel 60.000 ember megélhetését biztosítják.

A baromfiágazat tavalyi kibocsájtása egyébként mintegy 327 milliárd forint volt, ami a teljes mezőgazdasági kibocsájtás 13,3 százaléka. Míg 2014-ben 724 ezer tonna vágóbaromfit állított elő az ágazat, addig ez a mennyiség tavaly már a 780 ezer tonnát is meghaladta. Sőt, a magyar baromfihús kivitele is folyamatosan nő, hiszen míg a tavalyi évben közel 160 milliárd forint értékben exportáltunk baromfihúst, addig az évtized elején ezen érték alig közelítette meg a 100 milliárdot. Így ma már a magyar agrárexporton belül a baromfihús rendelkezik a harmadik legnagyobb volumennel a kukorica és az állati takarmány után.

Az ágazatok kiválasztásában emellett az is döntő szerepet játszott, hogy az unió közös agrárpolitikája nem éppen kedvez az állattenyésztésnek, ezen belül is a sertés- és a baromfiágazatnak, hiszen ezek úgynevezett puha szabályozási körbe tartozik. Ez azt jelenti, hogy uniós pénzeket ezek az ágazatok nem kaphatnak, ezért felértékelődik a nemzeti támogatások szerepe ezen a területen.

Persze az áfacsökkentésnek nem csak az ágazatok megsegítése és a fogyasztok pénztárcájának megóvása a célja, hanem, hogy tovább fehérítsék az áfacsökkentés hatálya alá tartozó ágazatokat, melyre az utóbbi években már több lépés is történt.

A tejágazat ezzel szemben nem gazdasági húzóerejének köszönheti, hogy jövő év elejétől az ő termékeire is 5%-os áfakulcs lesz érvényben. Az ő esetükben ez inkább egy válságkezelési döntés, hiszen annak ellenére, hogy a térség országai közül hazánkban a legalacsonyabb a nyerstej ára, mégis folyamatos a feldolgozott tej és tejtermékek importja. Az uniós felesleg jelentős része ma a magyar piacon köt ki, és az import miatti árcsökkenés nyomán a mai felvásárlási árak a támogatásokkal együtt sem fedezik a gazdálkodók önköltségét.

Váltás teljes nézetre!